Chci originální design kuchyně od architekta

Zjistit více

Kuchyňské spotřebiče - Dřez

Dřez patří do mycího centra kuchyně

Na trhu kuchyňských spotřebičů naleznete širokou nabídku nejrůznějších tvarů a designů, velikostí a barev dřezů.

Dřez můžeme zakoupit v těchto variantách:

 • kulatý dřez,
 • hranatý dřez,
 • rohový dřez,
 • dřez bez odkapávací plochy či mističkou,
 • dřez s odkapávací plochou či mističkou,
 • trojitý dřez
 • a další.

Jestliže si dřez teprve vybíráte, doporučujeme si pořídit raději hlubší dřez (16 cm a více) a vybírejte také podle toho, aby se vám dřez vešel do vaší kuchyňské skříňky. Velmi často se můžete setkat s dřezy, které jsou vybaveny malou odkapávací plochou. Opravdu, i malý odkapávací prostor je užitečný a to ve chvíli, kdy si opláchnete třeba jen malý hrníček. 

Nerezový dřez

Jestliže jste si vybrali nerezový dřez, zaměřte se hlavně na to, aby byl z ocele (18/10 chromniklová ocel). Můžete se totiž setkat s dřezy, které sice pořídíte za velmi levný peníz, ale za nějakou dobu vám může dřez začít rezivět a to opravdu nechceme! Někteří výrobci dřezů poté nabízejí dva druhy dřezů a to ekonomický a jeden esteticky kvalitnější a zajímavější. V tuto chvíli si můžete pořídit zajímavou povrchovou úpravu v podobě "takné struktury", na které jsou méně vidět škrábance a poškození a více se usazuje vodní kámen. 

Nejčastějšími nerezovými dřezy jsou lisované s oblými tvary mezi dnem a boky. Na trhu jsou však také dřezy, které jsou ručně letované a dno s boky svírá devadeátistupňový úhel. Tyto dřezy jsou moc hezké a hodí se převážně do moderních kuchyní. Cena takových to dřezů je však několika násobně vyšší než u levných klasických nerezových dřezů.

Granitový dřez

Velice zajímavou a v poslední době velmi oblíbenou alternativou nerezového dřezu jsou granitové dřezy, které jsou velmi pevné a zároveň velmi pružné. Granitový dřez je vyroben z kombinace drceného kameniva a akrylátu. Záruční doba na tyto dřezy jsou většinou pět let, ale je dokázáno, že běžným používáním granitového dřezu se nedá zničit. Pořizovací cena granitového dřezu je také vyšší než u klasických ekonomických dřezů. Granitové dřezy jsou vyráběny v nejrůznějších barev a to proto, aby se krásně sladily se zbytkem kuchyně. 

Keramické dřezy, smaltované dřezy

Další skupinou dřezů jsou dřezy keramické a smaltované dřezy. Co se keramických dřezů týče, nemusíte se vůbec bát, že by vám keramika praskla. Jsou tak pevné, že vydrží i pád hrnce. 

Dřevěné dřezy

Ne tak častou variantou jsou dřezy dřevěné, které jsou vyrobeny z velmi tvrdého a nenasákavého teaku. Vzhled dřevěných dřezů je ohromující, avšak cena je odpovídající kvalitě a vzhledu dřezu. Dřevěné dřezy se hodí do rustikálních kuchyní.

Tvar dřezu

Velice důležitý je také tvar dřezu. Dnes se nejčastěji prodávají dřezy s odkapovou plochou obdélníkového tvaru, většinou rozměr nejčastěji 80 - 100 cm, zhruba z poloviny se jedná o dřez a z druhé poloviny o odkapávací plochou. Dávejte hlavně pozor, aby velikost dřezu odpovídala velikosti dřezové kuchyňské skříňky. Nezapomeňte se podívat do katalogu dřezů, výrobci mají rozměry dřezu vždy uveden.

Jestliže nemáte v kuchyni příliš moc místa, existují dřezy s malou odkapovou plochou, většinou jen cca 15 cm. Tyto malé dřezy Vám poté v kuchyni nezaberou příliš moc místa, avšak na opláchnutí drobného kuchyňského náčiní to postačí.

Jednodřez

Máte-li na pracovní ploše opravdu omezený prostor, variantou může být také jednodřez. Jednodřez se vyrábí buď hranatý, nebo také kulatý (průměr cca 45 cm). Jednodřez je praktický také proto, že se také hodí do rohových dřezových skříněk, jestliže právě neuvažujete o rohovém dřezu.

Rohový dřez

Rohový dřez je speciální tvarovaný dřez, tkerý se hodí do modulu kuchyňské rohové skříňky nejčastěji půdorysu 90 x 90 cm. Zde není možné umístit klasickýz obdélnikový dřez s odkapovou plochou. 

Doplňkové možnosti k dřezům

Dnešní dřezy lze ovládat excentrickým ovládání zátek odpadu. Jedná se o ocelové lanko v pouzdru, které otáčením knoflíku na dřezu tuto zátku ovládá.

V současné době se také vyrábějí dřezy, které jsou vybavené širší třípalcovou výpustí. Tato výpusť  je výhodná hlavně proto, že je na ní možné bez dalších úprav osadit drtič, je zde také sítko, které po zamáčknutí funguje jako zátka a při nadzvednutí filtruje vodu při odtoku do sifonu. 

Odbočku na myčku (doplňkové příslušenství k dřezům) - lze pořídit sifon, který má odbočku na myčku, takže jestliže nemáte pro myčku samostatný odpad, je toto správné řešení, kdy odtokovou hadici můžete napojit na tento dřezový sifon. 

 

Chcete pomoci s výběrem kuchyňských spotřebičů?

V tuto chvíli od nás automaticky získáváte:

Odbornou konzultaci ohledně:

 • materiálu nové kuchyně,
 • vybavení nové kuchyně,
 • a také kuchyňských spotřebičů.

 

Víte, jak správně postupovat při plánovaní nové kuchyně?

Nechte si odborně poradit!

Ušetříte tím spoustu starostí, času a peněz.

 

Vyplňte kontaktní formulář (po stisknutím tlačítka "ZÍSKAT ZDARMA",

My se Vám do 48 hodin ozveme!
 

Kontaktujte nás

Máte zájem o kuchyni nebo o jiné informace? Pošlete nám požadavek a ozveme se Vám zpět.

Beru na vědomí zpracování osobních údajů. Osobním údajem fyzické osoby je zejména její jméno a příjmení, adresa, e-mail, telefonní číslo, bankovní spojení, IČO a DIČ. Správcem těchto osobních údajů je firma Martin Richtár. Osobní údaje zpracováváme v rozsahu nezbytném pro splnění smlouvy, pro plnění s tím spojených právních povinností a oprávněných zájmů správce. Podrobné informace o zpracovávání osobních údajů naleznete zde.

Reference

 • Jana Hudečková
 • Barbora Škůrková, Havířov
 • Paní Eva Šacherová, Ostrava

Dobrý den, moje sousedka si pořídila novou kuchyň. Jelikož se mi velice líbila, požádala jsem si o kontakt na Vaší firmu a oslovila Vás.Návrh a cenová nabídka byly pro mě přijatelné, tak jsme se domluvili na termínu realizace. Byli jste velice vstřícní a ochotní. Měla jsem požadavek i na zednické práce (posunutí dveří). byla jsem velmi ráda, že mi to Vaši dělníci provedli. S dělníky jsem byla velmi spokojená, byli pracovití, spolehliví a odvedli dobrou práci. Tuto firmu určitě doporučuji! Cenově výhodná a spolehlivá.

Protože nová kuchyňská linka měla být dárkem mým rodičům k dvacetiletému výročí jejích svatby, hledala jsem firmu, která celou kuchyň nejen vyrobí a namontuje, ale také a to především firmu, která kuchyň vyrobí a namontuje opravdu v termínu, kdy budou rodiče týden na chalupě. Jsem ráda, že jsem dala na doporučení a vše se povedlo.

Vybrat si tu správnou firmu pro svou novou kuchyň je velmi těžké, asi jako výhra ve sportce. Zvláště když máte samé špatné zkušenosti svých známých. Já se trefila. Velkou předností této firmy vidím v tom, že pánové kteří k nám přišli montovat naši novou kuchyňskou linku ve sjednaném termínů se věnovali jenom nám, neodbíhali k jiným svým souběžně realizovaným zakázkám, neodcházeli hned po ránu se slovy „něco nám chybí, přijedeme zítra“ a hlavně akutně řešili nepředvídatelné problémy, které se vyskytovaly v průběhu prací jako například úprava elektrikářem špatně umístěných zásuvek, nebo položení PVC, když smluvený podlahář nedorazil.

Všechny reference